Четверта технологічна революція відкрила нові можливості для світової торгівлі. Значні трансформації з диджиталізації економічного та соціального життя суспільства, які відбулися протягом останніх років, створюють передумови для все більшого обсягу укладання В2В і В2С угод у віртуальному просторі, а всесвітня пандемія, що була викликана COVID-19, значно прискорила темпи міграції бізнесу до віртуального середовища з метою збереження контакту із споживачем. Так, за даними дослідження компанії IBM, пандемія коронавірусу пришвидшила розвиток електронної комерції на п’ять років. Зокрема, завдяки зростанню електронної комерції у другому кварталі 2020 році продажі Amazon зросли на 40% у порівнянні з минулим роком — до $88,9 млрд. Але цей показник не є межею, так за той же період e-commerce в мережі Walmart зріс на 97%, а у мережі Target — на неймовірні 273%.
Споживачі, будучі обмеженими у вільному пересуванні в умовах жорстких карантинних заходів та намагаючись уникати зайвих загроз для власного життя і здоров‘я, змушені були опановувати нові канали забезпечення своєї життєдіяльності товарами повсякденного вжитку та іншими необхідними речами через мережу Інтернет. На думку експертів, ці процеси мають незворотній характер і вже суттєво вплинули на глобальні ланцюги постачання товарів і послуг.
Значний попит на цифрові рішення для бізнесу та держави призвели до широкого поширення та укорінення таких понять як e-health, e-learning, e-commerce, e-government тощо. В сучасних умовах всі ці нові сервіси можуть ефективно допомогти нейтралізувати негативні наслідки соціального дистанціювання та сприяють впровадженню підходів зі сталого розвитку економіки держави.
З огляду на глобальні процеси та тренди, Громадська організація «Міжнародна академія стандартизації» у партнерстві із Громадською організацією «Союз споживачів України» протягом другої половини 2020 провели власне глобальне дослідження щодо регулювання ринку електронної комерції.
16 лютого була презентована перша частина результатів цього дослідження колу зацікавлених сторін, які згуртувались протягом часу дослідження для забезпечення сталого розвитку електронної комерції в Україні із відповідним забезпеченням рівноправності усіх задіяних сторін.
Посилання на матеріали презентації — https://www.slideshare.net/OlegTsilvik/ecommerce-asia
З метою удосконалення правового забезпечення сегменту електронної комерції та подальшої методичної роботи з цього напрямку вирішено створити при Національному органі стандартизації Робочу групу, яка офіційно опікуватиметься питанням розробки проекту національного стандарту/настанов щодо електронної комерції.
18 лютого відбулось установче засідання Робочої групи, під час якого було обрано Голову РГ (Цільвіка Олега, заступник Голови Правління Союзу споживачів України), заступника Голови РГ (Катерину Тарасову, експерт Міжнародної академії стандартизації з питань електронної комерції) та відповідального секретаря РГ (Валерія Ліхачева, Учений секретар ДП «УкрНДНЦ» — Національного органу зі стандартизації). До складу РГ увійшло 17 колективних членів.
Офіційно процес з розробки національного стандарту/настанов України щодо електронної комерції розпочато.
Ваші звернення з питань компетентної участі в даній роботі направляйте на електронну адресу interstandardacademy@gmail.com.