Обмін досвідом з питань енергоефективності в транспортній галузі відбувся в Тбілісі, Грузія.

ЗАСІДАННЯ НАГЛЯДОВОЇ РАДИ ОДАТРЯ
24.10.2017
Конференція “Сприяння покращенню економії автомобільного палива в Україні”
16.11.2017

Обмін досвідом з питань енергоефективності в транспортній галузі відбувся в Тбілісі, Грузія.

Національні партнери Глобальної ініціативи з економії палива (GFEI) протягом 19-20 жовтня 2017 р. у Тбілісі (Грузія) провели низку робочих зустрічей та обмінялися досвідом в рамках регіонального навчального тижня «Енергоефективність в країнах з економікою, що розвивається» (E4), який традиційно проводиться Міжнародним енергетичним агентством (IEA).

Партнери з ФРН, Македонії, Чорногорії, України, Молдови та Грузії змогли поділитись результатами своїх досліджень стосовно тенденцій економії палива з 2005 року, обмінятися досвідом щодо розробки національних політик щодо економії палива та обговорити проблемні питання на шляху впровадження найкращих практик паливної економічності на національному рівні. Також, обговорювалися питання покращення взаємодії між учасниками Проекту GFEI з метою підтримки нових членів Ініціативи.

Окрім цього, експерти з Міжнародного енергетичного агентства, Програми ООН з навколишнього середовища та Міжнародного Транспортного Форуму, що є партнерами у Глобальній ініціативі з економії палива, поділилися з учасниками заходу своїми експертними аналітичними поглядами та напрацюваннями, які спрямовані на впровадження енергоефективних заходів у транспортній галузі.

 

Серед цікавого досвіду, яким поділилися учасники зустрічі можна виділити наступне:

У Македонії національна робоча група GFEI напрацювала пропозиції щодо зміни способу, за яким обчислюється екологічний збір автомобіля – від потужності двигуна до CO2. Міністерство фінансів країни прагне замінити існуючий акцизний збір з автомобіля на податок на викиди вуглецю, а Проект розробив інструмент (оснований на Excel) для моделювання майбутніх доходів. Будь-які доходи отримані в результаті цих зборів будуть спрямовуватися на просування системи утилізації старих автомобілів та інвестиції в розвиток електротранспорту.

Грузія прагне запровадити ефективну політику економії палива та вивчає наявні варіанти. У 2016 році країна встановила державну систему контролю за якістю палива та запровадила зміни в оподаткуванні транспортних засобів, причому власники старих транспортних засобів платять більше. Крім того, податки на пальне подвоїлися, а система технічного контролю за станом транспортних засобів (техогляд) буде обов’язковою з 2018 року.

Чорногорія планує запровадити нову схему маркування енергоефективності автомобілів та внести зміни в оподаткування транспортних засобів (новий спеціальний податок на основі CO2). Основною причиною для цього стали невтішні дані отримані внаслідок реалізації проекту GFEI в країні. За результатами досліджень виявилося, що за останні роки різко зросла кількість дизельних машин в країні і на сьогодні майже 80% нових реєстрацій автомобілів — це машини з дизельним двигуном, здебільшого вживані. Продажі нових автомобілів падають, а флот стає дорослішим (в середньому вік транспортних засобів досягає 10 років).

Представник Міжнародної академії стандартизації, що є національним партнером GFEI в Україні представив перші результати опрацювання даних про первинну реєстрацію автомобілів у 2005, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016 рр. Зокрема наголошено, що спостерігається значна дизелізація автопарку (з 11% у 2005 році, до майже 50% нових реєстрацій у 2016 р.). В той же час, спостерігається різкий стрибок у поширенні електромобілів, і країна планує низку законодавчих ініціатив на підтримку і популяризацію електромобілів.

Загалом, за результатами зустрічей Партнери висловили зацікавленість у подальших подібних заходах для спільного навчання та обміну досвідом.

 

Довідка: З листопада 2015 року Міжнародна академія стандартизації (ISA) є партнером Програми ООН з навколишнього середовища із впровадження Глобальної ініціативи з економії палива (GFEI) в Україні. Наразі командою ISA ведеться робота по створенню національної базової лінії (national baseline) застосовуючи методологію GFEI для розуміння загальної картини екологічності автопарку України та пов’язані з цим тенденції.

Наступним кроком буде підготовка пропозицій для формування національної політики щодо скорочення викидів парникових газів в транспортній галузі та впровадження стратегічного підходу до підвищення енергоефективності використання автомобільного палива.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *